Bolu’nun Kıbrıscık ilçesinde belirlenen 240 hektarlık alan 11 Ocak 2023 tarihinde maden arama sahası olarak ihale edildi. Bölgede yaşayan vatandaşların ve çevrecilerin tepkisine neden olan maden arama sahasıyla TBMM gündemine taşındı.

 

KÜLTÜREL MİRASA ZARAR VEREBİLİR

 

Mecliste verilen önergede, “Ne ihaleyi alan firma ne de hangi maden türü için arama yapılacağı kamuoyuna açıklandı. Kıbrıscık’ta altın madeni aranacağına dair çok ciddi şüpheler var. Kontrolsüz, rant odaklı madencilik faaliyetleri Bolu’ya geri dönülemez zararlar verebilir. Doğal zenginliklerimize, köylülerimizin tarımsal faaliyetlerine, kültürel mirasımıza zarar verebilecek faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Bakanlıktan son derece hassas bu konuyu aydınlatacak yanıtlar bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından cevaplandırılması istenilen önergede şu sorular yer aldı:

“1) İhaleye kaç firma katılmıştır? İhaleyi hangi firma kazanmıştır?

2) İhaleyi kazanan firma ile hangi şartlar altında sözleşme yapılmıştır?

3) İhaleyi alan firma hangi VI. Grup maden türü için arama faaliyeti yürütecektir?

4) Arama faaliyetlerinin çevresel etkileri değerlendirilmiş midir?

5) Arama faaliyetleri esnasında maden sahasında herhangi bir ağaç kesimi planlanmakta mıdır? Ağaç kesimine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığından görüş alınmış mıdır?

6) Bolu ilinde faaliyet yürüten kaç maden sahası vardır? Bu sahalarda hangi maden türleri çıkarılmaktadır?

7) Bolu ili sınırları içerisinde kaç adet maden arama ruhsatı verilmiştir? Arama ruhsatı verilen maden türleri hangileridir?

8) Bolu ilinde faaliyetleri sonlanan kaç adet maden sahası vardır? İlgili şirketler tarafından faaliyetlerin sonlanması ardından rehabilite edilen eski maden sahası sayısı kaçtır?”